Paliwa gazowe do wyprodukowania w domu

Gazowych paliw do użycia w kotłach centralnego ogrzewania czy silnikach spalinowych możemy w domowych warunkach wytworzyć kilka.

Różnią się od siebie znacząco składem, sposobem wytworzenia i zastosowaniami.

Na początek zacznijmy od tego, który zdaje się być paliwem przyszłości, ale w praktyce wcale nie jest tak fajny, jak mówią.

Wodór

Wodór, H2, najlżejszy gaz, bardzo kaloryczny, jeśli odnieść jego wartość opałową do jego masy (121,5 MJ/kg). Znacznie mniej kaloryczny, jeśli odnieść tę wartość do objętości (ok. 10,9 MJ/m³n).

Banalny do wytworzenia, wystarczy mieć wodę i energię elektryczną. Prąd stały w procesie elektrolizy pozwala na wytwarzanie z wody wodoru i tlenu. Łatwo je od siebie oddzielić, otrzymując osobno tlen i wodór.

Są i inne metody produkcji wodoru, np. w przemyśle uzyskuje się go przez reforming parowy gazu ziemnego (czyli zamianę metanu i pary wodnej na wodór i tlenek węgla).

Łatwy do wytworzenia w domowych warunkach, ale trudny do magazynowania, bo szybko ucieka przez najmniejsze szczeliny i pory materiałów.

Biogaz

Skoro mowa o metanie, wspomnijmy o biogazie — ten zawiera go mniej więcej 50-60%. Pozostała część to niepalny dwutlenek węgla.

Powstaje w procesie beztlenowej fermentacji metanowej substancji organicznych. Można go w prosty sposób wytworzyć np. z trawy, obornika, czy innych odpadków.

Łatwy do wytworzenia, łatwy w przechowywaniu, ale niestety wartością opałową nie grzeszy. Jest tak na oko ze 2x niższa, niż wartość opałowa gazu ziemnego. Czyli ok. 16-18 MJ/m³n. No i wymaga czasu, by powstał, bo fermentacja nie jest procesem, który można uruchomić na przestrzeni kilku godzin.

Gaz drzewny

Wynalazek starszy od silników spalinowych, bardzo popularny 70 lat temu, ale teraz już niemalże zupełnie zapomniany.

Wytwarzany z drewna lub innych paliw stałych (wtedy określany mianem gazu generatorowego) w urządzeniach zwanych gazogeneratorami lub czadnicami. Proces podobny jest do niepełnego spalenia, bo gaz drzewny to głównie po ok. 20% wodoru i tlenku węgla, oraz azot i inne niepalne składniki. Pali się nieźle, choć wartość opałową ma słabą, rzędu 5-7 MJ/m³n. Nie nadaje się do przechowywania, bo zajmuje za dużo miejsca. Ale może stanowić paliwo zastępcze dla agregatu prądotwórczego.

Produkuje się go z drewna, w prostej aparaturze. Wymaga ona rozruchu, ale nie trwa on więcej, niż pół godziny. Nie bez przyczyny gaz drzewny w czasie II Wojny Światowej był powszechnie używany jako paliwo zastępcze dla pojazdów — począwszy od taksówek, a skończywszy na kutrach rybackich.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *