Produkcja alkoholu: fermentacja

To pierwszy wpis z cyklu bardziej szczegółowych opisów procesu produkcji etanolu (alkoholu etylowego). W tym odcinku opiszę zasady zamiany cukru w etanol, a dokładniej — surowca w mieszaninę alkoholu etylowego, wody i innych substancji. Z tej mieszaniny należy następnie wydobyć (odseparować) alkohol, na przykład za pomocą destylacji.

Każda encyklopedia twierdzi, że fermentacja alkoholowa (bo są też inne) to proces rozkładu węglowodanów, które pod wpływem enzymów (wytwarzanych przez drożdże) zamieniane są w alkohol etylowy oraz dwutlenek węgla.

Proces ten można sprowadzić do reakcji:

C6H12O6 → 2 C2H5OH + 2 CO2

W procesie fermentacji powstają również inne produkty, w szczególności gliceryna, kwas octowy i kwas bursztynowy, a także wyższe alkohole (np. propanol i butanol) i estry. Po przekroczeniu pewnego stężenia alkoholu w finalnej mieszaninie, drożdże umierają. To stężenie bywa różne, bo różne gatunki drożdży mają różny poziom tolerancji (odporności) na etanol. Tak naprawdę można powiedzieć, że fermentacja to proces pożywiania się drożdży, które konsumują glukozę i fruktozę, wytwarzając jako produkty przemiany materii etanol i dwutlenek węgla.

Surowce do fermentacji

Jako surowiec do fermentacji można wykorzystać praktycznie każdą substancję, która zawiera cukry. Może być to:

  • cukier stołowy z supermarketu,
  • winogrona,
  • resztki owoców z sadu, albo wytłoczyny po wyciśnięciu soku.

Fermentacji można poddawać również produkty zawierające skrobię, która jest niczym innym jak długim łańcuchem połączonych ze sobą cząsteczek glukozy. Konieczne jest jednak rozbicie skrobi na glukozę, co odbywa się z pomocą specjalnych enzymów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *