Alkohol jako paliwo

Alkohol etylowy to związek chemiczny o wzorze C2H5OH. Znany również jako etanol, jest składnikiem napojów alkoholowych, ale także nadaje się do użycia jako paliwo. Może być spalany zarówno w silnikach samochodowych, jak i innych urządzeniach (np. kuchenkach turystycznych).

Produkcja alkoholu jest łatwa, bo bimber pędzić potrafi prawie każdy. A zawód bimbrownika jest ponoć drugim najstarszym zawodem świata. 😉

Wykorzystanie alkoholu jako paliwa w silnikach również nie jest trudne.

Alkohol etylowy – podstawowe informacje

Etanol, czyli alkohol etylowy, w temperaturze pokojowej jest przeźroczystym płynem, o charakterystycznym zapachu i gryzącym smaku. Dość łatwo odparowuje, pali się błękitnym, niemal niewidocznym płomieniem.

Autobus na alkohol (etanol) jako paliwo

Ten autobus spala nie olej napędowy, tylko etanol. Jak widać, paliwo to nadaje się nie tylko do samochodów benzynowych czy kuchenek turystycznych, ale również do transportu na większą skalę.

Alkohol jest popularnym rozpuszczalnikiem. Doskonale miesza się z wodą. Mieszanina 96% etanolu i 4% wody stanowi tzw. azeotrop, tj. mieszaninę, której nie da się odseparować w procesie destylacji.

W ciśnieniu atmosferycznym, alkohol wrze w temperaturze ok. 78°C. Jego gęstość jest niższa od gęstości wody i wynosi ok. 0,79 kg/l. Wartość opałowa etanolu to ok. 26,8 MJ/kg = 21,2 MJ/l. Z tego względu do zastąpienia litra benzyny potrzeba niecałe 1,5 litra alkoholu etylowego.

Liczba oktanowa alkoholu jest większa, niż benzyny i wynosi ok. 108,6. Oznacza to, że ma on większą odporność na spalanie stukowe (detonacyjne), niż benzyna. Nadaje się zatem do silników o wyższym stopniu sprężania.

Ciepło parowania etanolu jest niemal trzykrotnie większe, niż ciepło parowania benzyny. Powoduje to kłopoty przy rozruchu silnika zimą.

2 komentarze

Write a Comment»
  1. […] z butli, bo to byłoby mało autonomiczne. Będę się starał, aby mógł pracować na benzynie, alkoholu etylowym, gazie LPG z butli, ale przede wszystkim — na gazie drzewnym. Ponieważ gazogenerator jest […]

  2. A jak uzyskać butanol i czy można tylko na nim jeździć ? Z tego co się orientuję to tak ja wino , to jakich „drożdży” użyć oraz jakich proporcji np. słoma-woda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *